Magnis – mineralas, kurio trūkumas jus gali klaidinti apie neesamas ligas

Ar žinojote, kurio mineralo žmogus vasarą netenka daugiausiai? Paprasta – magnio. Karštis, kuris iš kūno „varo“ skysčius, gausesnis gėrimų vartojimas, didesnis fizinis aktyvumas. Visi šie faktoriai susideda ir taip reikalingos medžiagos pradeda trūkti. O tuomet atsiranda ir šalutiniai efektai: pykinimas, dažnai besikartojantis galvos skausmas, bendras silpnumas, sumažėjęs darbingumas, dalis žmonių pastebi ir pablogėjusį apetitą. Visgi, nereikia šių simptomų „nurašyti“ karščiui, nes gali būti, kad jums tiesiog reikia organizme papildyti magnio atsargas.

Magnis yra ketvirtas gausiausias mineralas žmogaus organizme, todėl jo atsargos tiesiog būtinos gerai mūsų savijautai. Jis atlieka įvairias svarbias funkcijas ir yra būtinas, kad kasdien jaustumėmės energingi. Kiekvieną dieną sveikas žmogus magnio su maistu turėtų gauti apie 400–420 miligramų (vyrai), 310–320 miligramų (moterys). Visgi, jei mitybai skiriame mažai dėmesio, tokį kiekį pasiekti gali būti sudėtinga.

Nors daugelis žmonių, norėdami geriau jaustis, kruopščiai rūpinasi papildomu vitaminų vartojimu, tačiau mažiau dėmesio skiria mineralinėms medžiagoms, nes mano, kad jų savaime užteks. Deja, ši nuomonė yra klaidinga, o mineralai – ne mažiau svarbūs mūsų kokybiškam gyvenimui nei vitaminai. Pavyzdžiui, magnis yra tas mineralas, kuris palaiko šimtus cheminių reakcijų žmogaus kūne. Pirmiausia, jis reikalingas mūsų kūno energijos kūrime, nes padeda maistą paversti energija. Štai jums ir atsakymas, kodėl kasdien jaučiatės taip, tarsi „prie žemės trauktų“. Magnis taip pat būtinas baltymų susidaryme, nes padeda sukurti naujus baltymus iš aminorūgščių.

Organizme viskas vyksta tarsi vientisoje grandinėje, todėl esant baltymų trūkumui – ne tik silpnėja žmogaus raumenys, tačiau ir tampame imlesni ligoms, silpnėja mūsų imunitetas. Štai ne vienas mokslinis tyrimas patvirtino, kad papildomas magnio vartojimas gali padidinti sportuojančių, vyresnio amžiaus bei lėtinėmis ligomis sergančių žmonių fizinį pajėgumą. Pavyzdžiui, magnis turi tiesioginės įtakos raumenų susitraukimui ir atpalaidavimui. Ar kada jautėte staigų mėšlungį, kuris, lyg adata badoma oda, gelia ir tempia? Taip, ir dėl šio nemalonaus pojūčio taip pat kaltas magnio disbalansas. Šis mineralas, kaip ir jo „giminaitis“ kalcis, yra svarbus ir nervų sistemos reguliavimui.

Taigi, jaučiamės ir atrodome geriau, kai mūsų organizme magnio yra pakankamai. Daugelis medikų dar ir papildys: gauti pakankamai magnio yra gyvybiškai svarbu, o geriausias būdas – subalansuota, sveika mityba. Pasitikrinkite, ar vartojate šiuos produktus, kuriuose magnio yra ypač daug. Turtingiausi magnio šaltiniai yra džiovinti vaisiai, riešutai ir sėklos. Pavyzdžiui, 100 g moliūgų sėklų yra itin daug magnio – beveik trečdalis dienos normos. Nepamirkite kasdien suvalgyti po saujelę anakardžių, migdolų, džiovintų abrikosų ir pan. Šiuos produktus rekomenduojame rinktis pirmoje dienos pusėje, taip turėsite jums taip reikiamos energijos, taip pat – tai ilgiau virškinamas maistas, todėl neverta jo prisivalgyti prieš miegą. Kitas produktas, kurį dievina smaližiai ir kuriame daug magnio – juodas šokoladas. Ir dėl magnio, ir dėl kitų mineralų, į savo mitybą bent du–tris kartus per savaitę įtraukite žuvies, pavyzdžiui: oto, skumbrės, lašišos, patiekalus.

Nepamirškite ir daržovių, kurios yra sveikos mitybos piramidės viršūnėje. Jei norite užtikrinti gaunamo magnio kiekį savo organizmui, rinkitės špinatus, avokadus, šparagines pupeles. Nepamirškite ir bolivinės balandos, kuri turi ne tik magnio, tačiau ir idealią aminorūgščių proporciją, kuri pasižymi dideliu kalcio bei geležies kiekiu. Taip pat nepamirškite kasdien atsigaivinti natūraliu mineraliniu vandeniu, kurio sudėtyje yra šio ir kitų mineralų. Norėdami, kad vandens vartojimas taptų kasdieniu įpročiu, su juo gaminkite įvairius gėrimus, gardinkite vaisiais, uogomis.  Šiek tiek skirti dėmesio savo kasdienei mitybai, valgant maistą, kuriame gausu magnio, yra geriausias būdas gauti reikiamą kiekį šio mineralo. Atsiminkite, kad patys turime rūpintis gera savo savijauta, energingumu ir sveikata. Jei tai padarysime natūraliai, su maistu ar vandeniu, mums neprireiks papildų ir nereikės kreiptis į gydytojus dėl blogos savijautos.